Потпишани измените и дополнувањата на Гранскиот колективен договор

Скопје, 21 јули 2021 (МИА) – Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири и претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Пецо Грујовски денеска ги потпишаа измените и дополнувањата на Гранскиот колективен договор.

Шаќири и Грујовски изразија подготвеност за унапредување на соработката со цел обезбедување на најдобрите можни услови за работа на вработените во органите на државната управа, а се дискутираше и за можноста за зголемување на нивните плати.

-Ние сме посветени и ќе работиме во оваа насока да ја постигнеме целта, рече министерот Шаќири.

Како што соопшти Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА), со потпишувањето на измените и дополнувањата на Гранскиот колективен договор се врши допрецизирање на органите на управата кои ги опфаќа Гранскиот колективен договор, на организацијата на работата во услови на криза или вонредна состојбам на критериумите за користење на годишниот одмор (се дава можност да трае повеќе од 26 работни денови), се враќа критериумот за степен на образование и регресот за годишен одмор (К-15).

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Македонија

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Read more

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Read more

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Read more

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Read more
 

Вести

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе