Потврдена борбата на векот: Фјури против Усик, Украинецот прифати „невозможни“ услови

Светската боксерска асоцијација (WBA) соопшти дека е постигнат договор околу борбата меѓу Британецот Тајсон Фјури и Украинецот Олександр Усик, за апсолутен светски шампион во бокс во тешка категорија.

Иако Фјури во петокот изјави дека Усик, шампионот на WBA, IBF и WBO, треба да добие само 30 отсто од заработката од борбата, со што го загрози нејзиното одржување, украинскиот ас на социјалните мрежи објави дека се согласил на понудата, но само доколку Фјури на Украина ѝ донира милион фунти.

URL

WBA потоа објави дека е постигнат договор и дека борбата ќе се одржи на 29 април на Вембли.

„Претседателот на WBA доби информација од тимовите на Олександр Усик и Тајсон Фјури дека е постигнат договор за борба за обединување на титулата. Тие бараат време да работат на договорите за да се заокружи зделката“, се вели во соопштението на WBA.

Така, Усик се согласи на нееднакви услови само за да се одржи борбата, иако сè уште не е потврдено дека Фјури ќе донира 1 милион фунти за Украина.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Останати спортови

Словенката Клинец го собори светскиот рекорд во скијачки скокови

Read more

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Read more

Пејџ ВанЗант продаде картичка со бакнеж за 13.200 долари

Read more

Потврдена борбата на векот: Фјури против Усик, Украинецот прифати „невозможни“ услови

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе