Потврдена уверливата победа на партијата на Путин

Партијата Единствена Русија на претседателот Владимир Путин надмоќно победи на неделните парламентарни избори која ѝ овозможува создавање двотретинско или уставно мнозинство, покажуваат првите официјални резултати објавени во понеделникот, меѓутоа нискиот одзив од околу 48 отсто од гласачите се толкува како слабеење на ентузијазмот кај владејачката партија, заситеноста на гласачите и апатија поради преслабата опозиција.

Изборите според новиот изборен систем за Државната Дума, долниот дом на рускиот парламент, во кој првпат од 450-те мандати пратениците се избираа половина на партиски листи а половината непосредно, минаа без проблеми во нарушувањето на гласањето и ја потврдија доминацијата на владејачката Единствена Русија и покрај тоа што земјата се соочува со најдолгата рецесија од појавата на политичката сцена на Владимир Путин. Според политичките аналитичари, тоа најверојатно се должи на разбирањето дека влошената економска состојба е предизвикана од надворешни фактори.

„Веќе можеме да објавиме со сигурност дека партијата обезбеди добар резултат. Ситуацијата е тешка, но луѓето и натаму гласаат за Единствена Русија“, изјави Путин по завршувањето на гласањето на државната телевизија.

Според резултатите по обработка на 93 отсто од избирачкиот материјал, Единствена Русија освоила 54,28 отсто од гласовите со што обезбедува 338 мандати во Думата. Според прелиминарните резултати, во Државната Дума ќе влезат вкупно шест партии, покрај досегашните четири парламентарни и партиите Родина и Граѓанска платформа.

Од досега присутните партии во Думата, Комунистичката партија на РФ (КПРФ) го освоила второто место со 13,45 отсто од гласовите, додека десно ориентираната Либерално-демократска партија на Русија (ЛДПР) е трета со 13,24 отсто, а Справедлива Русија освоила 6,17 отсто од гласовите. Другите партии не го минуваат петпроцентниот изборен праг, кој во настојувањата за демократизацијата на општеството беше за овие избори симнат од 7 отсто.

Покрај тоа Единствена Русија води и на изборите кои даваат по еден пратеник, и тоа во 203 окрузи, Справедлива Русија и КПРФ водат во седум, ЛДПР води во пет, а Родина и Граѓанска платформа водат во еден изборен округ, а во еден округ води и еден независен кандидат.

Премиерот Дмитриј Медведев изјави уверен дека неговата партија ќе освои „апсолутно мнозинство во Думата. Но иако вкупниот број освоени гласови за Единствена Русија ги надминува оној од 49 отсто на изборите во 2011 година, се забележува дека одѕивот бил слаб, особено во големите градови Москва и Санкт Петербург. Имено гласале 47,8 отсто од избирачите наспроти 60 проценти пред пет години.

Изборите минаа во период кога поддршката за претседателот Владимир Путин е 78 отсто, и се смета дека тој без проблеми уверливо би победил и на претседателските избори во 2018 година.

Резултатите, исто така, покажуваат дека таканаречените либералните опозициски групи кои се симпатизирани на Западот не освоија доволно поддршка за влез во парламентот, ниту партијата Јаблоко, ниту партијата Парнас којашто ја води поранешниот премиер Михаул Касајнов, кои дури забележаа и поразителни резултати, кои освоија под 2 отсто, дури помалку и од партијата Комунисти на Русија. 

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Свет

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Read more

Силна ерупција на вулканот Семеру

Read more

Израелски шпионски софтвер бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Read more

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

Read more
 

Вести

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Читај повеќе

Силна ерупција на вулканот Семеру

Читај повеќе
  • play_arrow

Утре волонтерска акција за чистење во Кисела Вода

Читај повеќе

Петков: Бугарија треба да го преиспита пристапот кон Северна Македонија на конструктивен начин

Читај повеќе

Владата го утврди дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година, се враќа на усвојување во Собранието

Читај повеќе

Цените на основните прехранбени производи се замрзнуваат до крајот на јануари

Читај повеќе

Израелски шпионски софтвер бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Читај повеќе

Фестивал на италијанска храна на плоштад „Македонија“

Читај повеќе