Потврдена затворската казна за Меси

Шпанскиот врховен суд денеска ја потврди одлуката на Судот во Барселона со која фудбалерот на Барселона Лионел Меси се казнува со затворска казна од 21 месец заради затајување данок.

Отфрлени се жалбите на Аргентинецот на пресудата од минатата година, додека на неговиот татко Хорхе му е ублажена казната на 15 месеци, откако беа осомничени дека затаиле 4,1 милиони евра за време на маркетиншки активности меѓу 2007 и 2009 година.

Според шпанскиот закон, доколку претходно немале слични прекршоци и ако казната е под две години, пресудата ќе можат да ја служат надвор од затвор.

„Бев посветен на фудбалот, му верував на својот татко и адвокатите и нив ги овластив да се занимаваат со тие работи. Не помислив дека би можеле да ме измамат и не верувам во тоа“, рече Меси пред судот.

Адвокатите на Меси подготвуваат нова жалба и на оваа одлука.

реклама

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Фудбал

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Read more

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Read more

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Спорт

  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе