КОПА АМЕРИКА 2020

Потврдени групите за Копа Америка 2020

На стартот дерби ќе играат ко-домаќинот Аргентина против Чиле, додека бранителот Бразил со другиот ко-домаќин Колумбија ќе игра тек во четвртото коло.

Четириесет и седмото издание на јужноамериканското првенство ќе се игра по нов формат. Дванаесетте репрезентации се поделени само во две групи и секоја брои по шест.

Жрепка не се влечеше за групите бидејќи тие беа однапред одредени. Со оглед на тоа што ко-домаќини се Колумбија и Аргентина. две репрезентации од различен дел на континентот, уште во април годинава беше одлучено репрезентациите од северот на Јужна Америка да бидат во групата на Колумбија, додека оние од јужната половива да одат во Аргентина.

Она што се дозна при денешната жрепка беше тоа во која група ќе игра секоја од двете репрезентации кои како гости учествуваат на првенството, а тие се Австралија и Катар. „Кенгурите“ отидоа кај Аргентина, а Катар кај Колумбија.

Беше направен и распоредот по кој ќе се игра првенството кое ќе почне на 12 јуни и ќе трае точно еден месец со финалето на 12 јули.

Група А
1. коло
Аргентина - Чиле
Австралија - Уругвај
Парагвај - Боливија

2.коло
Аргентина - Уругвај
Чиле - Боливија
Парагвај - Австралија

3. коло
Аргентина - Парагвај
Уругвај - Чиле
Австралија - Боливија

4. коло
Чиле - Парагвај
Австралија - Аргентина
Боливија - Уругвај

5. коло
Боливија - Аргентина
Чиле - Австралија
Уругвај - Парагвај

Група Б
1. коло
Колумбија - Еквадор
Бразил - Венецуела
Перу - Катар

2. коло
Колумбија - Венецуела
Перу - Бразил
Еквадор - Катар

3. коло
Колумбија - Перу
Венецуела - Еквадор
Бразил - Катар

4. коло
Бразил - Колумбија
Еквадор - Перу
Катар - Венецуела

5. коло
Катар - Колумбија
Еквадор - Бразил
Венецуела - Перу

Првенството ќе се игра во пет градови во Аргентина (Буенос Аирес, Кордоба, Ла Плата, Мендоза и Сантјаго дел Естеро) и четири во Колумбија (Баранкиља, Медељин, Богота и Кали). Финалето ќе се игра во Баранкиља.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Read more

Фудбал

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Read more

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Read more

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Read more

Спорт

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе