КОПА АМЕРИКА 2020

Потврдени групите за Копа Америка 2020

На стартот дерби ќе играат ко-домаќинот Аргентина против Чиле, додека бранителот Бразил со другиот ко-домаќин Колумбија ќе игра тек во четвртото коло.

Четириесет и седмото издание на јужноамериканското првенство ќе се игра по нов формат. Дванаесетте репрезентации се поделени само во две групи и секоја брои по шест.

Жрепка не се влечеше за групите бидејќи тие беа однапред одредени. Со оглед на тоа што ко-домаќини се Колумбија и Аргентина. две репрезентации од различен дел на континентот, уште во април годинава беше одлучено репрезентациите од северот на Јужна Америка да бидат во групата на Колумбија, додека оние од јужната половива да одат во Аргентина.

Она што се дозна при денешната жрепка беше тоа во која група ќе игра секоја од двете репрезентации кои како гости учествуваат на првенството, а тие се Австралија и Катар. „Кенгурите“ отидоа кај Аргентина, а Катар кај Колумбија.

Беше направен и распоредот по кој ќе се игра првенството кое ќе почне на 12 јуни и ќе трае точно еден месец со финалето на 12 јули.

Група А
1. коло
Аргентина - Чиле
Австралија - Уругвај
Парагвај - Боливија

2.коло
Аргентина - Уругвај
Чиле - Боливија
Парагвај - Австралија

3. коло
Аргентина - Парагвај
Уругвај - Чиле
Австралија - Боливија

4. коло
Чиле - Парагвај
Австралија - Аргентина
Боливија - Уругвај

5. коло
Боливија - Аргентина
Чиле - Австралија
Уругвај - Парагвај

Група Б
1. коло
Колумбија - Еквадор
Бразил - Венецуела
Перу - Катар

2. коло
Колумбија - Венецуела
Перу - Бразил
Еквадор - Катар

3. коло
Колумбија - Перу
Венецуела - Еквадор
Бразил - Катар

4. коло
Бразил - Колумбија
Еквадор - Перу
Катар - Венецуела

5. коло
Катар - Колумбија
Еквадор - Бразил
Венецуела - Перу

Првенството ќе се игра во пет градови во Аргентина (Буенос Аирес, Кордоба, Ла Плата, Мендоза и Сантјаго дел Естеро) и четири во Колумбија (Баранкиља, Медељин, Богота и Кали). Финалето ќе се игра во Баранкиља.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Фудбал

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

Read more

Роџерс слави јубилеј - 100 премиерлигашки победи

Read more

Дури 7 позитивни во женската фудбалска репрезентација

Read more

На 17 дена до баражот во Скопје најдобриот косовски голгетер закачи корона

Read more

Спорт

  • play_arrow

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

Читај повеќе

Ѓоковиќ e новиот шампион на турнирот во Рим

Читај повеќе

Халеп конечно го освои Вечниот град

Читај повеќе

Роџерс слави јубилеј - 100 премиерлигашки победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Само еден збор на Дејвис по победничката тројка: Коби!

Читај повеќе

Ѓоковиќ го престигна Сампрас по број на недели на врвот на АТП листата

Читај повеќе

Дури 7 позитивни во женската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

На 17 дена до баражот во Скопје најдобриот косовски голгетер закачи корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонецот лизга и тренира: Стамкос ќе ѝ помогне на Тампа во финалето

Читај повеќе