Потврдено: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Сите хормонски контрацептиви го зголемуваат ризикот од развој на рак на дојка, вклучително и сè попопуларната пилула која содржи само прогестин, според истражувањето објавено денеска.

Научниците кои го спроведоа истражувањето нагласија дека зголемениот ризик од развој на рак на дојка треба да се мери со придобивките од хормоналните контрацептиви, вклучително и заштитата што ја обезбедуваат од други форми на рак кај жените.

Претходните истражувања покажаа зголемен ризик од развој на рак на дојка во случај на земање дво-хормонални или комбинирани контрацептиви кои содржат и естроген и прогестин.

Употребата на контрацептивни средства само со прогестин е зголемена во последните десет години, но претходно беа спроведени малку истражувања за нивната поврзаност со ракот на дојката.

Истражувањето, објавено во списанието PLOS Medicine, покажа дека ризикот од развој на рак на дојка кај жените е приближно ист во случај на земање хормонални контрацептиви кои содржат и естроген и прогестин, како и кај оние кои содржат само прогестин. Според истражувањата, жените кои користат хормонална контрацепција имаат 20 до 30 отсто поголем ризик за развој на рак на дојка во споредба со оние кои не ја користат.

Резултатите се слични на оние од сеопфатна студија од 1996 година.

Ризикот е приближно ист без оглед на начинот на употреба - пилулата што се зема орално, спиралата, имплантот или инјекцијата - без разлика дали се работи за комбинирана пилула или само прогестин.

Имајќи предвид дека веројатноста за рак на дојка се зголемува со возраста, авторите на студијата го пресметале апсолутниот ризик поврзан со земање хормонални контрацептиви.

За жените кои земале хормонална контрацепција во период од пет години на возраст од 16 до 20 години, биле забележани осум случаи на рак на дојка на 100.000 жени. Меѓу оние на возраст меѓу 35 и 39 години, регистрирани се 265 случаи на 100.000.

„Многу мало зголемување на апсолутниот ризик“

„Никој не сака да слушне дека хормоните што ги зема ќе го зголемат ризикот од развој на рак на дојка за 25 проценти“, вели Џилијан Ривс, професор по статистичка епидемиологија на Универзитетот во Оксфорд и коавтор на студијата.

„Овде зборуваме за многу мало зголемување на апсолутниот ризик. Таквото зголемување треба да се гледа во контекст на она што го знаеме за многуте придобивки од земањето хормонални контрацептиви“, додаде Ривс.

„Не само кога станува збор за спречување на несакана бременост, туку и затоа што знаеме дека оралните контрацептиви всушност обезбедуваат доста голема и долгорочна заштита од други видови на рак кај жените, како што се ракот на јајниците и ракот на ендометриумот.“

Истражувањата исто така потврдија дека ризикот од развој на рак на дојка се намалува откако жената ќе престане да користи хормонална контрацепција.

Стивен Дафи, професор на Универзитетот Квин Мери во Лондон, кој не бил вклучен во истражувањето, ги опишал резултатите како „охрабрувачки бидејќи ефектот е скромен“.

Истражувањето опфати податоци собрани од речиси 10.000 жени на возраст под 50 години кои развиле рак на дојка помеѓу 1996 и 2017 година во Обединетото Кралство, каде што употребата на контрацептивни средства само со прогестин сега е исто толку распространета како и употребата на комбинирани контрацептиви.

Ривс рече дека има неколку објаснувања за зголемената употреба на контрацептивни средства само со прогестин. Се препорачуваат за жени кои дојат, оние кои се изложени на ризик од кардиоваскуларни проблеми или пушачи над 35 години.

„Можеби тоа е само затоа што жените сега веројатно ќе земаат хормонална контрацепција подоцна во животот. Затоа, тие се природно изложени на поголем ризик од оние други состојби во кои ризикот е зголемен во случај на земање комбинирани контрацептиви“.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Здравје

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Read more

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе