Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Ф1
А.С.
/ 21.11.2022 / 16:09

Вилијамс и официјално го потврди ангажманот на американскиот возач Логан Сарџент за следната сезона во Формула 1.

Сарџент на тој начин го замени Николас Латифи и ќе му биде колега на Алекс Албон во новата сезона. Американецот влезе во последната трка од сезоната во Формула 2 со цел да собере 10 бода на Супер лиценцата за да може да се натпреварува во Формула 1, а тоа го постигна со обезбедувањето на четвртата позиција во конечниот пласман кај возачите.

URL

Така, Сарџент ќе стане првиот Американец во Формула 1 по Александер Роси во 2015 година.

„Ова е остварување на сонот и многу ми е чест што добив можност да се натпреварувам во Формула 1 за Williams Racing. Ви благодарам на сите за поддршката што ја имав од првиот ден“, рече Сарџент.

Тој веќе го возеше болидот на Вилијамс на тренинзите во Остин, Мексико, Бразил и Абу Даби, а во вторник ќе биде тестиран на Yas Marina.

реклама

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Најстариот актер од серијата „Squid Game“ обвинет за сексуално вознемирување

Read more

Ф1

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Read more

Фетел: Ќе ми недостасува Ф1, ми беше задоволство

Read more

Верстапен по победата: Ќе биде тешко да се повтори нешто вакво

Read more

Верстапен стартува прв во последната трка од сезоната 2022 во Ф1

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Читај повеќе

Австралија прв финалист во Дејвис купот

Читај повеќе

Дани Алвеш: Да подава Мбапе по некоја топка, ќе постигне 150 гола

Читај повеќе
  • play_arrow

Иран во првата победа на Мундијалот го сруши Велс

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес на Роналдо од 132 секунди, ја здувна по прашањето за Јунајтед

Читај повеќе

Две години од смртта на Марадона: Да се потсетиме на неговите најубави голови

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најголеми шокови на Светското првенство на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Србите немаа ниту еден шут во рамките на голот на Бразил

Читај повеќе
  • play_arrow

Сензационалниот гол на Ришарлисон не беше случајност

Читај повеќе