Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Геманските обвинители го истражувале починатиот папа Бенедикт Шеснаесетти како можен соучесник во сексуална злоупотреба додека тој беше надбискуп во јужна Германија, но истрагата била отфрлена поради недостиг на докази, соопштија во вторникот обвинителите во Минхен.

Истрагата опфатила тројца високи католички свештеници, велат истражителите. Меѓу нив се покојниот папа Бенедикт, кој како кардинал Џозеф Рацингер беше надбискуп на Минхен и Фрајзинг од 1977 до 1982 година, како и неговиот наследник, кардиналот Фридрих Ветер, а потоа и генералниот викар Герхард Грубер, кој извршуваше административни должности во надбискупијата.

Случаите еден по друг беа отфрлени откако истрагите не обезбедија соодветни докази за криминално однесување од страна на одговорните за црковниот персонал, рекоа обвинителите. Тие истражувале повеќе од 40 случаи на сомнителни кривични дела поврзани со извештајот за злоупотреба, објавен во јануари 2022 година.

Просториите во архиепископијата беа претресени во февруари минатата година. Починатиот папа Бенедикт беше на удар на критики затоа што не постапил доволно решително против свештениците обвинети за злоупотреба додека бил надбискуп и префект на Конгрегацијата за доктрина на верата помеѓу 1981 и 2005 година.

За папа беше избран во април 2005 година и поднесе оставка во февруари 2013. Почина во декември 2022 година на 95-годишна возраст. Во извештајот за сексуална злоупотреба во Архиепископијата Минхен и Фрајзинг, објавен на почетокот на 2022 година, се наведува дека меѓу 1945 и 2019 година имало најмалку 497 жртви и 235 наводни сторители на злоупотреба.

Во Германија неодамна се повеќе католички верници ја напуштаат црквата, што се смета дека е резултат на извештаите за прикривање на сексуална злоупотреба на деца и млади луѓе.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе