Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Музејот на уметност Метрополитен во Њујорк има повеќе од 1.000 предмети во својата колекција поврзани со луѓе наводно вклучени во злосторства поврзани со трговијата со антиквитети, се вели во новиот извештај на Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ).

Најмалку 1.109 парчиња од колекцијата на популарниот Мет претходно биле во сопственост на поединци обвинети или осудени за злосторства, вклучително и грабеж и трговија со луѓе, открија ИЦИЈ и непрофитната организација Finance Uncovered, пронајдени при прегледот на колекцијата на антиквитети на Мет.

Од тие предмети, помалку од половина имаат достапни записи со детали како ги напуштиле земјите од каде потекнуваат. А од повеќе од 250 антиквитети во Мет се поврзани со Непал и Кашмир, две места особено погодени од грабежи, само три се наведени со записи кои објаснуваат како предметите ги напуштиле своите области на потекло, според ИЦИЈ.

Според ИЦИЈ, многу предмети во колекцијата на Мет имаат јасни врски со поединци кои биле вклучени во грабеж или трговија со антиквитети.

Музејот има речиси дваесет примероци кои некогаш му припаѓале на американскиот продавач на антиквитети Роберт Е. Хехт.

Мет првпат почна да набавува предмети од Хехт во 50-тите, и продолжи да го прави тоа дури и откако Хехт беше обвинет за шверц од италијанските обвинители во 1959 и 1961 година.

Случајот против Хехт подоцна беше отфрлен кога му застаре делото, а Хехт почина во 2012 година, откако постојано негираше дека играл каква било улога во нелегалниот извоз на уметноста.

„Небесна танчерка (Девата)“, индиска статуа од XI век во колекцијата на Мет, поврзана со осудениот шверцер на антиквитети Субхаш Капур.

Мет исто така има повеќе од 800 предмети кои некогаш му припаѓале на Џонатан П. Розен, деловниот партнер на Хехт, кој беше обвинет заедно со Хехт во Италија во 1997 година.

Во 2008 година, Музејот на уметноста во Кливленд се согласи да ги врати предметите од своите колекции што ги стекнал Розен откако дознал дека тие наводно биле украдени, а во 2013 година Универзитетот Корнел се согласи да врати околу 10.000 древни ирачки плочи донирани од Розен, пишува The Los Angeles Times.

Во тоа време, адвокатот на Росен негираше дека плочите биле незаконски набавени.

Други 85 парчиња од колекцијата на Мет се поврзани со Субхаш Капур, кој минатата година беше осуден на 10 години затвор во Индија за трговија со луѓе.

„Мет им дава тон на музеите ширум светот“, изјави за ИЦИЈ Тес Дејвис, извршна директорка на групата за борба против трговија со луѓе за антиквитети. „Ако Мет дозволува сите овие работи да паднат во вода, каква надеж имаме за остатокот од уметничкиот пазар?“.

Во 2019 година, музејот се согласи да го врати златниот ковчег стар 2.000 години од Стариот Египет, кој беше во центарот на вниманието откако реалити ТВ ѕвездата Ким Кардашијан позираше со артефактот за време на Мет Гала во 2019 година. Истрагата од канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен потврди дека ковчегот е украден и дека Мет го купил парчето откако дилер им покажал „лошо фалсификувана“ извозна дозвола, според ИЦИЈ, пишува CNN.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе