Повеќе од 40.000 луѓе го следеа разговорот помеѓу Надал и Федерер на Instagram

Над 40.000 луѓе го следеа разговорот на Instagram меѓу двајцата најпопуларни светски тенисери, Роџер Федерер и Рафаел Надал.

За време на разговорот, Шпанецот изјави дека тој има само кондициски тренинзи дома и дека не излегол на теренот од почетокот на март, откако се подготвувал за турнирот во Индијана Велс, кој беше откажан заради коронавирусот.

– Совршено! Значи, нема да можеш да играте тенис кога ќе се вратиш, рече Федерер со насмевка. „Па, се надевам дека не сум заборавил како се удира топката“, му врати Надал.

Федерер, исто така, зборуваше за неговите карантински активности, откако беше подложен на операција на десното колено во февруари.

– Мои тренинзи? Ја удирам помалку топката во ѕидот, се опоравувам од операцијата на коленото. Тоа ми е веќе добро. Првите шест недели не беа лесни, но јас сум во ред. Сепак, ова е моја втора операција и имав идеја што да очекувам. Се надевам дека нема да имам трета, барем до крајот на мојата спортска кариера. Ако има нешто позитивно сега е дека имам многу време, нема каде да брзам, рече Швајцарецот кој има освоено рекордни 20 Гренд-слем титули.

Тој го праша Надал зошто игра со лева рака откако ја користи десната рака за сè друго.

– Јас правам сè друго со десната рака, освен тенисот и фудбалот. Едноставно не можам да играм со десната. На почетокот започнав со тренинзи со двете, но сега веќе не можам да играм со десната, објасни Шпанецот, кој има 19 трофеи од „големата четворка“.

Двајцата зборуваа и за состојбата во нивните матични земји.

Надал објасни дека на почетокот на карантинот се чувствувал депресивен, но веќе настојувал да погледне попозитивно на нештата.

Тој рече дека помага во обезбедување храна и хигиенски производи на сиромашните семејства во Палма де Мајорка, а 85 млади играчи, тренери и персонал за поддршка живеат во изолација на академијата Манакор.

Во разговорот меѓу двајцата се вклучи и британскиот тенисер Енди Мареј, кој не пропушти да се пошегува со Надал во коментарите, откако Шпанецот имаше проблеми со вклучувањето на Федерер во разговорот.

– Брилијантно. Може да победи 52 пати на Ролан Гарос, но не може да се справи со Instagram, коментираше Мареј, осврнувајќи се на рекордните 12 титули на Шпанецот на турнирот во Париз.

Двајцата зборуваа и за нивните животи во изолација, при што Мареј рече дека тој често игра видео игри.

– Синоќа играв со тебе против Роџер на земја. Јас не сум вклучен и не можам да се бирам себеси и затоа те одбрав тебе. Твојот лик играше неверојатно, но по првиот сет, тој изгледаше крајно уморен. Си помислив дека тоа е нешто што сум го видел кај тебе во вистински тенис. Ако требаше да изберам некој друг, веројатно ќе беше Ник Кириос, рече Мареј.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Тенис

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе