Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на претседателските избори во САД, а таквата рекордна стапка на гласање може да доведе до најголем одѕив на гласачите во последните 100 години, покажуваат податоците на Американскиот изборен проект.

Како што пренесуваат странските агенции, толку голем број луѓе кои гласаа предвреме на изборите, што ќе се одржат на 3 ноември, е последниот знак за зголемен интерес за изборите, на кои граѓаните ќе бираат помеѓу актуелниот претседател и републикански кандидат Доналд Трамп и демократскиот кандидат Џо Бајден.

Според медиумите, тоа исто така покажува дека гласачите сакаат да го намалат ризикот од изложеност на коронавирусот, од кој досега починаа околу 225.000 луѓе низ САД.

Големиот број предвремени гласови доведоа до тоа дека професорот од Универзитетот во Флорида, Мајкл МекДоналд, кој го предводи Американскиот изборен проект, предвиде рекордна излезност од околу 150 милиони, што е 65 отсто од вкупното гласачко тело.

Тоа би била највисоката стапка на излезност од 1908 година.

Тагови
реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Свет

Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Read more

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Read more

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Read more

Израел: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризадех

Read more

Вести

Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Читај повеќе

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Читај повеќе

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против COVID-19

Читај повеќе

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Читај повеќе

Дождливо и студено, температури до 10°C

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 820 новозаразени и 32 починати

Читај повеќе

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Читај повеќе
  • play_arrow

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Читај повеќе

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Читај повеќе