Повеќе од 600 лица исчезнаа по лизгање на земјиште во Папуа Нова Гвинеја

Макфакс
/ 27.05.2024 / 10:06

Очајните жители на северот на Папуа Нова Гвинеја копаат по камења и кал за да ги извлечат телата откако се верува дека лизгање на земјиштето затрупало најмалку 670 луѓе, јавува BBC.

Досега се пронајдени помалку од д10 есет тела, а напорите се отежнати поради недостигот на опрема. Локалните медиуми објавија дека еден пар бил извлечен жив бидејќи нивниот дом не бил целосно затрупан.

Службите за вонредни состојби, пишува BBC, даваат приоритет на евакуацијата на луѓето од областа каде што условите остануваат неизвесни, соопштија службите за помош.

Серхан Актопрак од Меѓународната организација за миграција рече дека спасувачките тимови се соочуваат со голем број тешкотии. Тој вели и дека роднините не сакаат да пуштат тешка механизација во близина на куќите на своите најблиски.

„Луѓето користат стапови за копање за да дојдат до телата“, рече тој.

Во свлечиштето беа затрупани повеќе од 150 куќи, а 1.250 луѓе се раселени.

„Тлото е прилично нестабилно во моментов и постои ризик да предизвика нови лизгања на земјиштето“, рече Џастин МекМахон, координатор на една од агенциите за хуманитарна помош.

Екипите на местото на настанот, исто така, велат дека спасувачките операции се отежнати поради големите оштетувања на единствениот пат што води до градот.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Свет

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Read more

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Read more
 

Вести

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Читај повеќе

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе