Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Бројот на заразени со COVID-19 во светот се искачи над 95 милиони, а од последици од болеста починаа 2.034.623 луѓе, додека оздравени се приближно 68 милиони.

Според податоци на Worldometer, од почетокот на пандемијата до денеска со COVID-19 во светот инфицирани се 95.168.543 луѓе, а оздравени 67.937.306 лица.

Најпогодени од пандемијата се САД, каде се регистрани над 24,3 милиони пациенти и повеќе од 405.000 смртни случаи.

По бројот на смртни случаи на второ место е Бразил, каде од последици од COVID-19 починале 209.350 луѓе, а вкупно заразени се над 8,4 милиони лица. Потоа следи Индија со над 10,5 милиони инфицирани луѓе и над 152.000 смртни случаи. 

Тагови
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Свет

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more

Москва за американските напади во Сирија: Напаѓате суверена држава, се заканува огромен конфликт

Read more

Навални префрлен на непозната локација, најверојатно е пратен во казнен логор

Read more
 

Вести

Спасовски: Истрагата мора да покаже дали некој му помагал на Мијалков

Читај повеќе

Мијалков со полициска придружба спроведен во Затворот во Шутка

Читај повеќе

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Читај повеќе

Не е постигнат напредок за учебниците по историја, за Гоце Делчев прашањето не било отворено

Читај повеќе

Филипче соопшти детали за прегазениот доктор пред Клиничкиот центар во Скопје

Читај повеќе

Нови 554 случаи со коронавирус, оздравени 210, починати осум пациенти

Читај повеќе

Заврши протестот за „Монструм“, повредени 7 полицајци

Читај повеќе

Филипче: 70 отсто од новите случаи се заразени со британскиот сој

Читај повеќе
  • play_arrow

Демонстрантите потиснати кон Бит-Пазар, полицијата го спречи нивното движење

Читај повеќе