Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Дали повеќе сакате мачки или кучиња?

Тоа може да открие многу за вашиот карактер, а истражувањата спроведени во изминативе неколку години покажуваат дека луѓето кои сакаат и чуваат мачки се поинтелигентни во споредба со сопствениците на кучиња, кои пак се подруштвени.

Нашите домашни миленици се одраз на нашиот начин на живот. Иако е врежано мислењето дека мачките се себични и дека бараат многу внимание, вистинската ситуација е многу поразлична. Истражувањата покажале дека меѓу мачките и нивните сопственици има многу посебна врска и дека мачките им помагаат на луѓето да се ослободат од стрес, да ги надминат тешкотиите и да се справат со загуба.

Психологот Семјуел Д. Гослинг од Универзитетот Тексас во Остин ги проучувал карактеристиките на луѓе кои рекле дека се љубители на кучиња и на луѓе кои се изјасниле како љубители на мачки.

Резултатите од неговото истражување ги потврдуваат резултатите од претходни истражувања дека љубителите на кучиња се поекстровертни и помалку невротични во споредба со љубителите на мачки.

Сопствениците на мачки, пак, се посамостојни и повнимателни во друштво, имаат потесен круг на пријатели во кои безусловно веруваат, но исто така се отворени за нови искуства.

Дека љубителите на мачки се поинтелигентни покажа и истражувањето на психологот Дениз Гастело на Универзитетот Карол во Висконсин, САД. Во истражувањет учествувале 600 студенти на кои им биле проценети психолошките фактори како начинот на размислување, емоционалната стабилност, доминацијата, топлината кон луѓето и слично.

Резултатите покажале дека сопствениците на мачки се помалку конформисти во споредба со оние кои сакаат кучиња и дека повеќе сакат ефикасност отколку правила. Исто така, „мачкарите“ покажале подобри резултати на тестови за интелигенција во споредба со „кучкарите“.

Има повеќе високообразовани сопственици на мачки отколку на кучиња. Причината е едноставна – образованите луѓе повеќе време поминуваат на работа, па им е поедноставно да чуваат милениче кое не бара многу внимание, како мачка, вели психоаналитичарот Стив Мекеон.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Чек дис аут

Дали среќата се купува со пари?

Read more

Ѕвезди, квадрати, кругови: Несвесното чкртање на хартија открива многу за вас

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Фејл компилација со најсмешните незгоди ширум светот

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе