Повеќето германски работници и по пандемијата сакаат да работат од дома

Повеќето вработени во Германија сакаат да работат од дома и по завршувањето на пандемијата на новиот коронавирус, покажуваат резултатите од анкетата на Универзитетот во Констанц.

Истражувачите анкетирале 700 луѓе кои работат од дома, од кои 56 отсто одговориле дека сакаат, барем делумно, да ја задржат својата „домашна канцеларија“.

– Голем број испитаници сакаат комбинација на домашна и вистинска канцеларија, велат авторите на студијата.

Додека 25 проценти од вработените рекле дека сакаат да работат полно работно време од дома, околу 42 отсто претпочитаат да работат од канцеларијата два до три пати неделно.

Анкетата е спроведена меѓу март и мај и ја претставува германската работна сила во однос на возраста и полот.

И додека повеќето испитаници признале дека работата на далечина не може да го надомести социјалниот аспект на заедничката работа и комуникација во живо, 45 отсто сметаат дека работеле поефикасно од дома. Меѓутоа, некои се чувствувале изолирано.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Бизнис

Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други криптовалути

Read more

Disney отпушта 32.000 вработени поради коронавирусот

Read more

Се заканува глобално должничко цунами, предупредуваат банкарите

Read more

Во септември просечната нето плата 27.405 денари

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе