Повредата на Кутињо ѝ заштеди на Барса 20 милиони евра

Бразилскиот фудбалер Филипе Кутињо нема да може да игра до крајот на сезоната поради повреда, а со тоа Барселона ќе заштеди дури 20 милиони евра.

 

Кутињо се повреди и затоа нема да може да ја достигне бројката од 100 натпревари во дресот на каталонскиот клуб, а доколку се случеше тоа, Барса ќе мораше да му плати 20 милиони евра на Ливерпул. Тоа е бонусот што е дел од договорот меѓу двата клуба.

Бразилецот нема одиграно натпревар од декември, а оваа сезона има само 14 настапи, или вкупно 90 од потписот за Барса.

Каталонскиот клуб му плати на Ливерпул 120 милиони евра во 2018 година, плус дополнителни 40 милиони бонуси од кои „црвените“ веќе добија 15 милиони.

URL

Пандемијата на коронавирус ѝ зададе тежок удар на Барселона, која летово мора да собере пари за да си ги среди сметките, па затоа се спомнува и заминување на Кутињо од клубот.

Каталонците се надеваат дека Кутињо ќе блесне на Копа Америка во јуни, со што ќе привлече заинтересирани клубови.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Read more

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Read more

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Интер гази сигурно кон титула во Италија

Читај повеќе

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе