Повторно ќе биде сослушан осомничениот за убиството на двегодишната Данка

Во Вишото јавно обвинителство во Заечар, утре, во 10 часот, повторно ќе биде сослушан Срѓан Јанковиќ, осомничениот за убиството на двегодишната Данка Илиќ, објави Телеграф.рс.

Повод за повторното рочиште се дополнителни прашања од обвинителот.

Срѓан Јанковиќ претходно беше сослушан во Обвинителството на почетокот на јуни кога ја негира вината, а првиот пат, по апсењето, се бранеше молчејќи, односно го искористи законското право да не изнесува одбрана.

„Рочиштето на Срѓан Јанковиќ е закажано за 19.6.2024 година, во 10 часот, соопшти Вишото јавно обвинителство во Заечар, објави „Телеграф.рс“.

Второобвинетиот Дејан Драгијевиќ го призна убиството.

Двајцата се во притвор, а таткото на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен дека му помогнал на синот да го премести телото на девојчето, неодамна е пуштен од притвор бидејќи за кривичното дело помагање на сторителот по извршувањето на делото, притворот, според законот во Србија, не може да трае подолго од два месеца.

Девојчето Данка Илиќ исчезна на 26 март во Бањско Поле кај Бор.

реклама

Регион

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Read more

Шега се претворила во хорор: Пропелер ѝ отсекол нога на жена на море во Хрватска

Read more

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Read more

Крузер предизвика огромни бранови на грчка плажа, капетанот е уапсен

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе