Повторно одбиена визата на Ѓоковиќ, го очекува депортација

На првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ повторно му беше одбиена визата во Австралија.

По неколкудневна сага и одложување на одлуката, министерот за имиграција Алекс Хок ја поништи претходната одлука на Федералниот суд.

Ова го загрозува настапот на Ѓоковиќ на Австралија опен, кој стартува во понеделник, а на кој во првото коло треба да игра со Миомир Кецмановиќ.

Доколку Ѓоковиќ не поднесе жалба и ако неговата жалба не биде прифатена, ќе биде депортиран од Австралија.

Хок проговори и ја објасни одлуката.

„Го искористив моето овластување за Законот за имиграција за да ја поништам визата што ја имаше Новак Ѓоковиќ. Од здравствени причини и во име на редот, сѐ во јавен интерес. Оваа одлука уследи по наредбата на Федералниот и Окружниот суд кој од 10 јануари го поништи претходната одлука за укинување на визите. За време на оваа одлука, внимателно ги разгледав сите информации од Министерството за внатрешни работи, австралиските гранични сили. Владата на Морисон е цврсто посветена на заштитата на границите на Австралија, особено во време на пандемија“, објасни Хок.

URL

Сега останува на Ѓоковиќ да поднесе жалба и да „купи време“.

реклама

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Тенис

Ѓоковиќ: Не играњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Read more

Познат полот на првото дете на Надал

Read more

Ѓоковиќ: Сè уште имам страст и желба да играм на највисоко ниво

Read more

Федерер: На крајот изгубив буквално сѐ

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ: Не играњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе

Чави сруши рекорд на Зидан: Сè е џабе ако не освојуваме трофеи

Читај повеќе

Протекоа резултатите од гласањето за Златната топка

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хорор во Индонезија: 129 загинати во судирите меѓу навивачите и полицијата по натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Левандовски ја донесе Барса на врвот на табелата

Читај повеќе
  • filter

Будење на ѕверот: Баерн во специјализирани дресови го декласираше Баер

Читај повеќе

Барселона поради Пјаниќ му должи многу пари на Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

Млад колумбиски боксер почина по нокаут

Читај повеќе