Повторно отворен музејот во Алепо

Националниот музеј во најразурнатиот сириски град после цели седум години повторно е среден и достапен за јавноста.

Во четврток вратите од музејот во Алепо се отворија за посетителите првпат откако во 2012 година беше затворен поради големите воени судири кои се водеа во самиот град.

Музејот во Алепо е основан во 1931 година и се наоѓал во мала палата од отоманскиот период. Во 1966 година палатата била урната и изградена модерна здрага од југословенските архитекти Здравко Бреговац и Вјенцеслав Рихтер. Во него се наоѓаат артефакти од доцниот бронзен период, железното време како и од класичниот период.

Бројни археолошки наоѓалишта во земјата имаат свои претставници во овој музеј вклучувајќи и артефакти од североистона Сирија.

Во 2016 година музејот претрпе тешки оштетувања откако беше погоден со неколку проектили. Поголемиот дел од артефактите беа на време изнесени, освен оние потешките кои останаа на милост и немилост на војната.

реклама

Чек дис аут

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Read more

За спомен од корона - поштенски марки од тоалетна хартија

Read more

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Read more

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Read more

Магазин

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Читај повеќе

За спомен од корона - поштенски марки од тоалетна хартија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Читај повеќе

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Читај повеќе

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Читај повеќе

Предлог за читање: „1984“ од Џорџ Орвел

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најстариот рецепт за палачинки

Читај повеќе