Повторно отворен музејот во Алепо

Националниот музеј во најразурнатиот сириски град после цели седум години повторно е среден и достапен за јавноста.

Во четврток вратите од музејот во Алепо се отворија за посетителите првпат откако во 2012 година беше затворен поради големите воени судири кои се водеа во самиот град.

Музејот во Алепо е основан во 1931 година и се наоѓал во мала палата од отоманскиот период. Во 1966 година палатата била урната и изградена модерна здрага од југословенските архитекти Здравко Бреговац и Вјенцеслав Рихтер. Во него се наоѓаат артефакти од доцниот бронзен период, железното време како и од класичниот период.

Бројни археолошки наоѓалишта во земјата имаат свои претставници во овој музеј вклучувајќи и артефакти од североистона Сирија.

Во 2016 година музејот претрпе тешки оштетувања откако беше погоден со неколку проектили. Поголемиот дел од артефактите беа на време изнесени, освен оние потешките кои останаа на милост и немилост на војната.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Чек дис аут

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Read more

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе