Повторно растат цените на нафтата

Цените на нафтата се задржаа над 74 долари на меѓународните пазари поради загриженоста за снабдувањето и најавените американски залихи ги неутрализираа стравувањата од забавување на американската и кинеската економија.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше повисока за 36 центи во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 74,53 долари. Речиси за исто толку порасна и на американскиот пазар каде барелот се тргуваше за 70,41 долар.

Пазарите внимателно ги следеа разговорите за зголемување на плафонот на американскиот државен долг минатата недела, стравувајќи дека проблемите со сервисирањето на обврските на владата може да ја турнат економијата во рецесија. Министерката Џенет Јелен предупреди дека тие би можеле да се појават веќе на почетокот на јуни.

Трговците беа загрижени и ослабени од кредитирањето во Кина, подлабокиот пад на цените на производителите и послабиот раст на потрошувачките цени во април.

Поддршка за цената на нафтата беше дадена со прогнозите дека понудата може да се намали во втората половина од годината, бидејќи Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, вклучително и Русија, одлучија дополнително да го намалат производството, за околу 1,16 милиони барели по ден. Тоа би ја намалило понудата за вкупно 3,66 милиони барели дневно, кога ќе биде вклучена и минатогодишната одлука, покажуваат пресметките на Reuters.

Сепак, Ирак верува дека ОПЕК + нема дополнително да го намали производството на состанокот во јуни, рече министерот за нафта Хајан Абдел-Гани.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Бизнис

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Америка се спаси од банкрот

Read more

Најбогатиот човек во светот за само еден ден изгуби повеќе од 11 милијарди долари

Read more

Дали ќе падне кредитниот рејтинг на Америка?

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе