Поздрав од Марс

НАСА објави селфи направено од роверот Perseverance со малиот хеликоптер Ingenuity на Марс.

Роверот употреби роботска рака за снимање на фотографијата којашто всушност е споена од 62 поединечни слики. Покај Perseverance, во прв план може да се види Ingenuity на оддалеченост од околу 4 метри.

Хеликоптерот овие денови треба да го изврши првиот лет на Црвената планета. Се очекува во првиот тест лет да достигне брзина од околу 3 метри, а потоа да остане 30 секунди на едно место пред да се спушти назад, на површината на Марс.

Тој лет ќе биде првиот контролиран лет на друга планета. Хеликоптерот е тежок околу 1,8 кг, а за е очекува да оствари неколку тест летови во еден месец.

Remote video URL
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Вести

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Read more

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Читај повеќе
  • filter

Sony Xperia Pro пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Oppo подготвува смартфон на преклоп со 7-инчен екран

Читај повеќе

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе