Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

МАКФАКС
/ 29.05.2023 / 08:18

Полицијата во Венеција ги истражува причините за зелената течност што се појави во градскиот Голем канал, а неофицијално се зборува дека инцидентот бил предизвикан од демонстранти за климатските промени.

Бојата први ја забележале локалните жители, објави на Twitter претседателот на регионот Венето, Лука Заја.

„Свикан е итен состанок со полицијата за да се испита потеклото на течноста“, рече тој.

URL

Италијанската противпожарна служба соопшти дека и помага на регионалната агенција за животна средина да земе примероци за тестирање.

Ова не е првпат Големиот канал да позелени. Во 1968 година, аргентинскиот уметник Николас Гарсија Урибуру „ја обои“ водата зелена за време на 34-тото биенале во Венеција со цел „промовирање на еколошката свест“.

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Свет

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Read more

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе