Пожар во руски рудник: 70 рудари спасени, десетици исчезнати

Четириесет и пет рудари останаа заробени по пожар во рудник за јаглен во областа Кемерово во рускиот Сибир, соопшти регионалниот истражен комитет.

Во тек е операција за евакуација во рудникот Листвијажнаја и на површината се извадени 70 рудари, соопшти Комитетот.

„Според прелиминарните податоци, голем број работници се затруени од чад. Бројот на жртвите се утврдува“, се вели во соопштението на Комитетот.

Новинската агенција Интерфакс објави, цитирајќи официјален извор од управата на рудникот, дека не се знае каде се 75 рудари.

реклама

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Сондата Voyager 1 на НАСА има мистериозен проблем

Read more

Фудбалерка пронајдена мртва, сопругот го призна убиството: Бог ми кажа да ја убијам

Read more

Светот се распаѓа, никогаш не било полошо

Read more

Свет

Пентагон: САД го уништија своето последно хемиско оружје

Read more

Ердоган: Шведска и Финска се дом за терористи, ќе гласаме против нивно влегување во НАТО

Read more

Светот се распаѓа, никогаш не било полошо

Read more

Рускиот војник побара прошка од вдовицата на убиениот украински цивил

Read more
 

Вести

Пентагон: САД го уништија своето последно хемиско оружје

Читај повеќе

Нови 76 ковид случаи и 73 оздравени пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Ердоган: Шведска и Финска се дом за терористи, ќе гласаме против нивно влегување во НАТО

Читај повеќе

Светот се распаѓа, никогаш не било полошо

Читај повеќе

Европарламентот го усвои Извештајот за Северна Македонија

Читај повеќе

Преку „Мој ДДВ“ за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Читај повеќе

Остар пад на Волстрит, вредност губат и технолошките гиганти

Читај повеќе

Рускиот војник побара прошка од вдовицата на убиениот украински цивил

Читај повеќе

Русите сменија низа генерали поради лошите резултати во Украина

Читај повеќе