Пожари во Калифорнија: Најмалку петмина загинати, илјадници евакуирани

Сан Франциско, 21 август 2020 (МИА) – Најмалку пет лица загинаа, а десетици илјадници луѓе се принудени да ги напуштат своите домови во заливското подрачје на Сан Франциско, каде беснеат десетици пожари предизвикани од над 11.000 молњи.

Во пожарите кои ја зафатија Северна Калифорнија загинаа најмалку пет лица, од кои три во округот Напа, едно во округот Солано, а загина и еден пилот кој од хеликоптер ги гаснеше пожарите. Најмалку две лица се сметаат за исчезнати, а повредени се повеќе од 30 жители и пожарникари.

Гувернерот на Калифорнија Гавин Њусом, по посетата на евакуацискиот центар во Ватсонвил рече дека пожарите се јасен показател за климатските промени.

– Ако ги негирате климатските промени, дојдете во Калифорнија, порача Њусом.

Во Калифорнија во моментов беснеат десетици големи пожари, кои уништија над 150 објекти, меѓу кои и семејни куќи, а загрозени се 50.000 домови. На терен се повеќе од 10 илјади пожарникари, од кои дел се со продолжени смени до 72 часа.

Во Калифорнија веќе една седмица има рекордни температури, а во неделата, во Долината на смртта, беа измерени рекордни 54,4 Целзиусови степени.

Истовремено, земјата е погодена и од најлошите бури во последните 20 години. Неделава околу 11 илјади молњи предизвикаа 370 пожари.

Државниот парк Биг Басен Редвудс, најстариот државен парк во Калифорнија со стебла на секвоја стари до 2.000 години, претрпе сериозни оштетувања на историските згради, соопшти управата на паркот. 

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Свет

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Read more

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Read more

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more
 

Вести

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе