Позлатениот кикбоксер Ѓорѓиев: Ова е најомразениот златен медал што сум го освоил

Македонската спортска јавност деновиве доживеа нова радост откако Димитар Ѓорѓиев стана светски шампион, но прослава ќе нема, ниту прием, бидејќи позлатениот кикбоксер е длабоко разочара од длабоката поделеност во Македонија.

Ѓорѓиев, кој во италијанското туристичко гратче Лидо Ди Јесоло се искачи на светскиот трон, всушност по четврти пат, преку Facebook се обрати до јавноста искажувајќи ја својата разочараност од политичката поделба на македонскиот народ. Разочаран е моменталната ситуација и поради тоа не му е дојдено до славење.

„Драги пријатели, другари и сите останати љубители на спортот. Пред сѐ од срце ви благодарам за целата поддршка и позитивна енергија што ја добив во изминатите неколку дена. За жал морам да ви соопштам дека за мене ова е најомразениот златен медал што сум го освоил до сега“, пишува тој.

Покрај четирите титули светски шампион, има и една титула европски шампион. Но, оваа последнава, како што вели, му е најомразена. Затоа и додаде дека не сака никакви пречеци и прослави, не при ваква поделеност настаната од локалните избори.

„Исто така сакам да ве известам дека не планирам да присуствувам на ниеден прием ни во Агенција за млади и спорт ниту на организираниот или планот за организиран пречек во Општина Неготино, сите мои гостувања и планирани интервјуа ќе бидат откажани, а досегашните ќе ве замолам да не ги објавувате. Овој медал го освоив бидејќи сакам спорт и си ја сакам татковината. Поделбата која што е неизбежна во Македонија јас не ја сакам и не сакам да бидам дел од неа!“, заврши Ѓорѓиев.

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Останати спортови

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Read more

Поранешна УФЦ шампионка претепана од ММА борач, гола избегала од хотелска соба

Read more

Џудо шампионката Пино брутално претепана од тренерот: Мислев дека ќе умрам

Read more

Легендарниот УФЦ борач не сака да влезе во Куќата на славните: Дајте ми пари

Read more
 

Спорт

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Читај повеќе

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Читај повеќе

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе