Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Официјалната веб-страница на УЕФА информира за промени во календарот на натпревари на репрезентациите под покровителство на организацијата.

Како резултат на договорите со Здружението на европски клубови и европски лиги, Извршниот комитет на УЕФА одлучи да ги надополни натпреварите на националните тимови, откажани поради пауза во март 2020 година и трансфер на ЕП од лето 2020 до 2021 година. Овие средби ќе се играат со продолжување на прозорците на календарот на ФИФА во март и септември 2021 година. На овие сегменти, екипите ќе играат не два, туку три натпревари.

Доколку биде одобрен од ФИФА, календарот на натпревари на европските репрезентации ќе ја добие следнава форма:

• 22-31 март 2021 година: 3 кола

• 31 мај-8 јуни 2021 година: пријателски натпревари во рамките на подготовките за Европското првенство

• 30 август-8 септември 2021 година: 3 кола

  • 4-12 октомври 2021 година: 2 кола

    • 8-16 ноември 2021 година: 2 кола

    • 21-29 март 2022 година: 2 кола од баражот за европски квалификации

    Последниот турнир во Лигата на нациите ќе се игра во октомври 2021 година: полуфиналето ќе се игра на 6-7, а финалето на 10 октомври.

Три национални асоцијации, чии репрезентации играат во групата 1 (Италија, Холандија и Полска), објавија интерес за домаќин на турнирот. 

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Фудбал

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Read more

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Read more

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Read more

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Read more

Спорт

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Читај повеќе

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Читај повеќе

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

И Вардар бесен на судиските одлуки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали 16-годишна девојка е новата ММА ѕвезда?

Читај повеќе

Лампард разочаран: Играчите не му ги слушале инструкциите

Читај повеќе

Хамилтон за скратувањето на викендите: Воздухот 22 дена би бил помалку загаден

Читај повеќе