Познат изгледот на iPhone 15, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 и iPhone 15 Pro

На социјалните мрежи се појавија рендери на трите претстојни паметни телефони на Apple, односно iPhone 15, iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max (или iPhone 15 Ultra).

iPhone 15 и iPhone 15 Pro

Што се однесува до iPhone 15, рендерите откриваат две големи промени во однос на појдовниот iPhone 14. Една од нив е 6,2-инчен дисплеј со исечок од Dynamics Island во форма на апче, кој го заменува познатиот „заб“. Вториот е USB-C конекторот на дното на уредот, кој ја заменува традиционалната порта Lightning. На левата страна се наоѓа копчето mute, како и контролите за јачината на звукот. Во новиот извештај се наведува дека тоа сепак ќе бидат физички копчиња наместо капацитивни. Исто така, сепак ќе има две камери со дијагонално поставени сензори на задната страна.

iPhone 15 и iPhone 15 Pro

Во случајот на iPhone 15 Pro, има и USB-C конектор, како и различен дизајн што ја прави рамката малку заоблена. Исто така, се чини дека е закривен кон рамката, што значи дека на корисниците би требало да им биде полесно да го држат уредот.

iPhone 15 Pro

Испакнувањето на камерата е малку подебело во споредба со iPhone 14 Pro, а тоа укажува на подобрувања и евентуално поголеми сензори. Распоредот на трите камери и LiDAR скенерот во модулот на камерата останува непроменет од минатата година.

iPhone 15 Pro

Mute копчето е редизајнирано и е помало и позаоблено од претходно. И во овој случај имаше шпекулации за капацитивни копчиња. Големината и резолуцијата на екранот на iPhone 15 Pro треба да бидат слични на неговиот претходник, ако не и исти. Сепак, панелот ќе има потенки рабови. Сè уште таму е Dynamic Island и изгледа идентично како iPhone 14 Pro. Според изворот, овие рендери не ги откриваат сите аспекти на конечниот дизајн.

iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 Pro Max (или iPhone 15 Ultra) на Apple има потесна, но подебела рамка во споредба со iPhone 14 Pro Max. Средната рамка е изработена од легура на титаниум, смартфонот има конектор Type-C, а нема физички копчиња.

iPhone 15 Pro Max

 

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Мобилни

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more

Samsung ги претстави Galaxy A54 и Galaxy A34

Read more

Huawei на 21 март ќе ја претстави серијата P60 и Mate X3

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе