СЕРИЈА А 2022/23

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Италијанската Серија А денеска го направи распоредот за новата 2022/23 сезона која ќе почне викендот на 13 и 14 август.

Бранител на Скудетото е Милан, се очекува да биде нападнат од Интер и Милан, а во горниот дел пласман ќе очекуваат и Рома, Наполи и Лацио.

1. коло ќе се игра на 13 и 14 август, а се среќаваат:

Фиорентина - Кремонезе
Јувентус - Сасуоло
Лацио - Болоња
Лече - Интер
Милан - Удинезе
Монца - Торино
Салернитана - Рома
Сампдорија - Аталанта
Специја - Емполи
Верона - Наполи

 
Клучни дерби натпревари:

Дерби д'Италија:

6 ноември 2022
Јувентус - Интер

19 март 2023
Интер - Јувентус

Дерби дела Мадонина:

4 септември 2022
Милан - Интер

5 февруари 2023
Интер - Милан

Дерби дела Капитале:

6 ноември 2022
Рома - Лацио

19 март 2023
Лацио - Рома

Дерби дел Соле:

23 октомври 2023
Рома - Наполи

29 јануари 2023
Наполи - Рома

Дерби дела Моле:

16 октомври 2022
Торино - Јувентус

26 февруари 2023
Јувентус - Торино

Дерби дел'Апенино:

11 септември 2022
Болоња - Фиорентина

5 февруари 2023
Фиорентина - Болоња

Други дербија:

9 октомври 2022
Милан - Јувентус

28 мај 2023
Јувентус - Милан

19 септември 2022
Милан - Наполи

2 април 2023
Наполи - Милан

8 јануари 2023
Милан - Рома

30 април 2023
Рома - Милан

22 јануари 2023
Лацио - Милан

7 мај 2023
Милан - Лацио

28 август 2022
Лацио - Интер

30 април 2023
Интер - Лацио

2 октомври 2022
Интер - Рома

7 мај 2023
Рома - Интер

4 јануари 2023
Интер - Наполи

21 мај 2023
Наполи - Интер

28 август 2022
Јувентус - Рома

5 март 2023
Рома - Јувентус

13 ноември 2022
Јувентус - Лацио

8 април 2023
Лацио - Јувентус

15 јануари 2023
Наполи - Јувентус

23 април 2023
Јувентус - Наполи

4 септември 2022
Лацио - Наполи

5 март 2023
Наполи - Лацио

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Фудбал

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Read more

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Read more

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Read more

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе