ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Познат тимот со кој ракометарите ќе играат на Мундијалот

Селекторот Данило Брестовац одбра 20 ракометари кои ќе ги бранат боите на македонската репрезентација на Мундијалот во Египет кој почнува денес.

Брестовац со подмладен состав патува во Египет. Само Костески е тинејџер, додека уште деветмина се играчи до 23 години. Најискусен е 40-годишниот капитен Кирил Лазаров кој всушност се враќа на местото каде за него почна репрезентативната кариера на големите натпреварувања. Имено, Лазаров првпат заигра на Мундијал во 1999 година токму во Египет, кога Македонија и дебитираше. Претходната година не беше во составот кој настапи на ЕУРО 1998.

Во тимот ги нема искусните Борко Ристовски, Дејан Манасков и Гоце Георгиевски.

Голмани:
Никола Митревски - Порто (Португалија)
Мартин Томовски - Ди Ојлен Лудвигсхафен (Германија)
Никола Даниловски - Охрид

Леви крила:
Димитар Димитриоски - Вардар
Цветан Кузманоски - Еурофарм

Леви бекови:
Филип Талески - Вардар
Дарко Георгиевски - Анжер (Франција)
Горан Крстевски - Фокшани (Романија)
Михајло Младеновиќ - Металург

Централни бекови:
Филип Кузмановски - Хановер-Бургдорф
Марио Танкоски - Пелистер
Марко Мишевски - Вардар

Десни бекови:
Кирил Лазаров - Нант (Франција)
Мартин Велковски - Пелистер
Мартин Серафимов - Металург

Десни крила:
Мартин Поповски - Амикитиа (Швајцарија)
Ненад Костески - Еурофарм

Пикери:
Стојанче Стоилов - Вардар
Жарко Пешевски - Штутгарт
Никола Марковски - Пелистер

Македонија првиот натпревар го игра утре од 20:30 часот против Шведска, а директен пренос ќе врши МРТ.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Ракомет

Висок пораз на стартот од Шведска

Read more

Вујовиќ: Хрватска и Норвешка главни фаворити за светската титула

Read more

Брестовац: Учеството на првенството е награда за нас, но не се предаваме

Read more

Познат тимот со кој ракометарите ќе играат на Мундијалот

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе