КУП НА МАКЕДОНИЈА 2020/21

Познати двојките за стартот на ракометниот куп

Ракометната федерација на Македонија денеска со жрепка ги одреди двојките од елиминациското коло во националниот куп.

Бранителот на трофејот во машка конкуренција, Металург, во првото коло ќе му гостува на Куманово, додека 13-кратниот освојувач Вардар го започнува натпреварувањето против штипски Текстилец.

Натпреварите од 1. коло ќе се играат на 24 и 25 февруари, а победниците ќе формираат четири четвртфинални групи. Првопласираните во групната фаза ќе обезбедат место на завршниот турнир, што е на програмата од 21 до 23 мај.

Двојки за 1. коло:
Партизан - Голден Арт КЛ7
Преспа - Струга
Еурофарм 2 - Јехона
Металург РА - Радовиш
Пролет 62 - Борец
Куманово - Металург
Астраион - Македонија ЃП
Кичево - Бутел
Прилеп - Аеродром
Вардар 1961 - Текстилец
Младост 1977 - Скопје
Риниа М - Работнички
Пелистер - Вардар Неготино
Шампион - Тиквеш
Делчево Вардар - Охрид
Јуниор К.В. - Драчево

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Ракомет

Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Read more

Вардар со два пораза од Веспрем елиминиран од Лигата на шампиони

Read more

Кире Лазаров стана рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Read more

Еурофарм Пелистер убедливо поразен од Магдебург

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе