Познати финалистите за наградите Светски автомобил на годината

Многумина се прашуваат дали и годинава победникот ќе биде електричен автомобил.

Ако навистина се работи за исклучиво електричен модел, тоа ќе биде Hyundai Ioniq 6 или Nissan Ariya.

Овие два модела се на листата од десет финалисти избрани од жири од 100 новинари од 32 земји.

Список на финалисти за Светски автомобил на годината:

Alfa Romeo Tonale

BMW serije 2 Coupe

BMW X1/iX1

Honda HR-V

Hyundai Ioniq 6

Kia Niro

Mazda CX-60

Mercedes-Benz C klase

Nissan Ariya

Nissan Z

Покрај севкупниот победник, се избираат најдобрите во седум други категории. Следната категорија по важност е за исклучиво електрични возила, а во финалето влегоа BMW i7, Genesis GV60, Hyundai Ioniq 6, Kia Niro EV и Lucid Air.

Подолу е преглед на другите категории.

Финалисти за Светски градски автомобил

Citroen C3

ORA Funky Cat

Volkswagen Taigo

Финалисти за Светски луксузен автомобил

BMW serija 7/i7

Genesis G90

Land Rover Range Rover

Land Rover Range Rover Sport

Lucid Air

Финалисти за Светски спортски автомобил

BMW M4 CSL

KIA EV6 GT

Nissan Z

Porsche 911 GT3 RS

Toyota GR Corolla

Финалисти за Светски дизајн на автомобил

Cadillac Lyriq

Hyundai Ioniq 6

Land Rover Range Rover

Lucid Air

Nissan Z

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе