УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Арсенал се провлече, Милан мина едвај поради гол на гости, испаднаа Лестер, Баер Леверкузен, Наполи и Лил, изненадување направи Молде.

Синоќа се одиграа сите преостанати реванш натпревари од првата нокаут-фаза во второто по ранг клупско натпреварување на Стариот континент.

Еден од потесните фаворити за тронот, тимот на Наполи, не успеа да ја надмине онаа негатива од два гола од првиот натпревар кај Гранада. Тимот на нашиот Елиф Елмас забележа пирова победа од 2:1 и со вкупни 2:3 е елиминиран. Елмас беше во стартните единаесетмина и остана на теренот до 60. минута, изглегувајќи само минута откако неговиот тим го постигна вториот гол.

Македонија и натаму ќе има претставници во ова натпреварување откако синоќа загрепски Динамо по вторпат го совлада руски Краснодар, овој пат со 1:0 и со вкупни 4:2 оди во наредната фаза. Стефан Ристовски го одiгра целиот натпревар на десната бековска позиција, исто како и Аријан Адеми, стандардно во средниот ред со капитенската лента на неговата рака.

Лестер разочара губејќи дома од прашка Славија со 0:2 откaко првиот натпревар заврши без голови. Двата гола Чесите ги постигнаа во вториот дел запечатувајќи ја судбината на „Лисиците“.

Рома повторно извојува победа над Брага, а Един Џеко и овој пат ја затресе португалската мрежа. Босанецот е во немилост кaј тренерот Паулу Фонсека, во Серија А е на клупата, но во Лига Европа вторпат стартува и повторно погодува.

Големо изненадување во оваа фаза приреди норвешки Молде кој по оние 3:3 дома со Хофенхајм сега со 2:0 славеше на гостувањето во Германија исфрлајќи го тимот коj и во Бундеслигата бележи разочарувачки резултати.

Арсенал беше на прагот на на елиминација од Бенфика откако до 87. минута резултатот гласеше 2:2, што значеше дека Бенфика поради гол на гости оди понатаму. Но, на сцена стапи Пјер-Емерик Обамејанг и пред самиот крај ги спаси „Топчиите“ од елиминација.

Резултати:
Тотенхем - Волфсбергер 4:0, вк. 8:0
Ајакс - Лил 2:1, вк. 4:2
Арсенал - Бенфика 3:2, вк. 4:3
Хофенхајм - Молде 0:2, вк. 3:5
Наполи - Гранада 2:1, вк. 2:3
Ренџерс - Антверп 5:2, вк. 9:5
Шахтар - Макаби Тел-Авив 1:0, вк. 3:0
Виљареал - Салцбург 2:1, вк. 4:1
Милан - Црвена звезда 1:1, вк. 3:3
Рома - Брага 3:1, вк. 5:1
Баер Леверкузен - Јанг Бојс 0:2, вк. 3:6
Бриж - Динамо (К) 0:1, вк. 1:2
Динамо (З) - Краснодар 1:0, вк. 4:2
Лестер - Славија 0:2, вк. 0:2
Манчестер Јунајтед - Реал Сосиедад 0:0, вк. 4:0
ПСВ - Олимпијакос 2:1, вк. 4:5

Жрепката за осминафиналето е денеска од 13 часот во Нион. Првите натпревари ќе се играат на 11 март, додека реваншите една недела подоцна.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Фудбал

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Артета: Навивачите ја испратија најсилната порака која фудбалот ја видел

Read more
 

Спорт

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе

Артета: Навивачите ја испратија најсилната порака која фудбалот ја видел

Читај повеќе

Чеферин: Веројатноста Реал Мадрид да биде исфрлен од ЛШ е мала

Читај повеќе

Перес: Ако сметате дека Суперлигата е мртва, не сте во право

Читај повеќе

Пандев влезе во елитата - постигна 100 гола во Серија А

Читај повеќе