Фудбал

Познати паровите за плеј-офот од Лига Европа

16. август 2019 - 10:36 | Ф.З.

По синоќешните натпревари од третото квалификациско коло се оформија двојките за последната пречка пред фазата по групи од новата сезона на Лига Европа.

Најинтересен се очекува да биде судирот помеѓу клубовите од Италија и Англија, односно Торино против Вулверхемптон.

Внимание привлекува и грчко-турската пресметка на АЕК и Трабзонспор како и дуелот на Легија со Ренџерс.

Од нашите интернационалци, Стефан Спировски и неговиот Ференцварош би требало да имаат лесна задача со литванската Судува, Александар Дамчевски и ерменски Арарат ќе играат против Дуделанж, тимот кој ја исфрли Шкендија, а Ријека на Дарко Велковски ќе има тешка задача во белгиски Гент.

Суду​ва (Литванија) – Ференцварош (Унгарија)
Копенхаген (Данска) – Рига (Латвија)
Селтик (Шкотска) – АИК (Шведска)
Арарат (Ерменија) – Дуделанж (Луксембург)
Лудогорец (Бугарија) – Марибор (Словенија)
Линфилд (Северна Ирска) – Карабаг (Азербејџан)
Слован (Словачка) – ПАОК (Грција)
Астана (Казахстан) – БАТЕ (Белорусија)
Торино (Италија) – Вулверхемптон (Англија)
АЕК (Грција) – Трабзонспор (Турција)
Легија (Полска) – Ренџерс (Шкотска)
Феенорд (Холандија) – Хапоел Бе'ер Шева (Израел)
Стеауа (Романија) – Виторија (Португалија)
Гент (Белгија) – Ријека (Хрватска)
ПСВ (Холандија) – Аполон (Кипар)
Еспањол (Шпанија) – Зорја (Украина)
Партизан (Србија) – Молде (Норвешка)
Брага (Португалија) – Спартак (Русија)
Малме (Шведска) – Бнеи Јехуда (Израел)
Стразбур (Франција) – Ајнтрахт (Германија)
АЗ (Холандија) – Антверпен (Белгија)

Првите натпревари се играат на 22 август, додека реваншите една недела подоцна, на 29-ти.

Коментирај