Познати полуфиналистите и во Лига Европа и во Конференциската лига

Вест Хем - Ајнтрахт и Лајпциг - Ренџерс, односно Лестер - Рома и Марсеј - Фејнорд се двојките кои ќе се борат за пласман во финалињата на двете европски натпреварувања од понизок ранг.

Изненадувањето на вечерта го приреди тимот од Франкфурт кој по ремито 1:1 на домашен терен со Барселона успеа на „Камп Ноу“ да слави со 2:3 и да го исфрли каталонскиот тим. Изненадувањето го најави Србинот Филип Костиќ во 4. минута од пенал, а во 36. минута Колумбиецот Рафаел Боре го дуплираше водството. По паузата Браса не само што не се врати во игра, туку во 67. минута Костиќ донесе 0:3 и крај на надежите на тимот на Чави. Во судиското надополување следуваше задоцнет финиш на Каталонците кога преку Серхио Бускетс и пеналот на Мемфис Депај се изборија за пристоен пораз од 2:3.

И Лајпциг имаше 1:1 дома со Аталанта, но славеше на гостувањето во Бергамо. Креатор на победата беше Кристофер Нкукну со своите два гола во 18. и 87. минута.

Слично беше и во Лион каде Вест Хем победи 0:3 иако резултатот од Лондон им одеше во прилог на Французите (и таму беше 1:1). Крег Досон во 38. минута, Деклан Рајс во 44. и Џерод Боуен во 48. минута беа творци на победата на „Чеканите“.

Продолженија се играа во Глазгов каде Ренџерс ја победи Брага со 2:1, идентичен резултат со кој Португалците славеа на првиот натпревар. Џејмс Таверние постигна два гола за Шкотите во 2. и 44. минута, а Брага се врати во игра во 83. со голот на Давид Карму иако беше со играч помалку. Сепак, во 101. минута од продолженијата Јамајканецот Кемар Руфи постигна гол за 3:1 и полуфинале.

Лига Европа двојки за полуфинале:
Вест Хем - Ајнтрахт
Лајпциг - Рeнџерс

Лестер успеа со пресврт да слави во Ајндховен откако првиот дуел заврши без голови во Англија. Израелецот Еран Захави донесе водство за ПСВ во 27. минута, а Џејмс Медисон во 77. и Рикарду Перејра во 88. го направија пресвртот за победа од 1:2.

Жозе Мурињо и Рома ѝ се одмаздија на норвешката сензација Боде/Глимт исфрлајќи го овој клуб со победа од 4:0 во Рим (на првиот натпревар Норвежаните победија со 2:1). Теми Ејбрахам во 5. минута го отвори резултатот, а потоа Николо Ѕаниоло со хет трик го дотолчи противникот.

Марсеј славеше и во Солун кај ПАОК, овој пат со еден гол благодарение на Димитри Пајет. Французите победија и на првиот натпревар, со 2:1.

Откако во Холандија одиграа возбудливи 3:3, прашка Спарта и Фејнорд повторно приредија добра претстава, но Чесите останаа покуси за два гола. Сирил Десерс уште по две минути игра донесе водство за холандскиот гигант, а во 14-тата израмни Ибрахим Траоре. Десерс во 59-тата донесе ново водство, а Луис Синистера во 78. минута ги постави конечните 1:3.

Европа конференциска лига двојки за полуфинале:
Лестер - Рома
Фејнорд - Марсеј

Првите полуфинални натпревари во двете лиги се играат на 28 април, а реваншите на 5 мај.

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Зошто Александар Македонски не го нападнал Рим туку одел само на исток?

Вештачка интелигенција управуваше борбен авион против човечки пилот

Пиоли ќе добие отказ, постои список со 5 имиња за негов наследник

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Мајами и Њу Орлеанс последни учесници во плеј-офот, крајот за Чикаго и Сакраменто

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон