СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ ЗА ЖЕНИ ЈАПОНИЈА 2019

Познати полуфиналните двојки на женскиот ракометен Мундијал

Норвешка не ѝ дозволи на Германија да се избори во полуфинале, исто како и Црна Гора која ѝ направи услуга на Шпанија победувајќи ја Шведска.

Група 1

Холандија ја оствари потребната победа против Јужна Кореја и остана да се надева дека Германките нема да триумфираат над Норвешка. Лоис Абинх со 11 голови беше најефикасна, а се истакна и најдобриот стрелец досега на првенството, Кореанката Ју Ун-хи која погоди 9 пати и го заврши Мундијалот со 69 голови.

Холандија - Јужна Кореја 40:33

Откако Холандија не киксна со Јужна Кореја стана јасно дека Србија нема шанси за полуфинале. Во интересен натпревар против Данска на кој секоја репрезентација доби по едно полувреме, на крајот се заврши со поделба на бодовите.

Србија - Данска 26:26

Германките мораа да победат против силната Норвешка за да дојдат до шанса да се борат за медал, меѓутоа сѐ што успеаја да направат беше да водат неколку минути, а во два наврата и со два разлика. Од средината на првиот дел Норвежанките ја презедоа контролата и резултатски до крајот одржуваа темпо на кое Германија не можеше да парира.

Норвешка - Германија 32:29

Конечна табела:
1. Норвешка 8
2. Холандија 6

3. Србија 5
4. Германија 5
5. Данска 4
6. Јужна Кореја 2

Група 2

Шпанија - Русија 26:36

Домаќинот Јапонија во голем стил го заврши Мундијалот. Со дури 17 разлика ја совлада Романија, а Харуно Сасаки со 8 и Јуи Сумани со 7 беа најефикасни.

Романија - Јапонија 20:37

Откако Шпанија сабајлево беше преслушана од Русија, Швеѓанките добија шанса со победа над Црна Гора да се најдат во полуфиналето. Но, иако елиминирани, Црногорките одиграа одлично и на крајот се изборија за натпревар за 5-то место. Шведска ја запре Радичевиќ, но ја замени расположената Мајда Мехмедовиќ која со 7 погодоци заедно со Лин Блом беше најефикасна.

Црна Гора - Шведска 26:23

Конечна табела:
1. Русија 10
2. Шпанија 7

3. Црна Гора 6
4. Шведска 5
5. Јапонија 2
6. Романија 0

Во полуфиналето во петок ќе се сретнат Норвешка - Шпанија и Русија - Холандија. Истиот ден прво за 7-мо место ќе играат Германија и Шведска, додека за 5-тото ќе се борат соседите Србија и Црна Гора. Финалето е в недела од 12.30 часот по македонско време.

реклама

Ракомет

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Извлечени групите за новата сезона во ракометната Суперлига

Read more

Спорт

  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Читај повеќе

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Читај повеќе

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса - Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Читај повеќе

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Читај повеќе

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Читај повеќе