НБА 2019/20

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Со одигрувањето на синоќешните последни четири натпревари заврши региларниот дел во најсилната кошаркарска лига на светот по што познати се сите клубови кои ќе разигруваат за титулата.

Сите екипи кои имаа натпревари синоќа имаа веќе обезбедено пласман во разигрувањето. Актуелниот шампион, екипата на Торонто, го заврши регуларниот дел со победа над Денвер во натпревар во кој најефикасен беше Стенли Џонсон со 23 поени, еден пред соиграчот Пол Вотсон и три пред ПиЏеј Дозиер од Денвер.

Remote video URL

Резултати:
Торонто Рептиорс - Денвер Нагетс 117:109
Индијана Пејсерс - Мајами Хит 109:92
Лос Анџелес Клиперс - Оклахома Сити Тандер 107:103 прод.
Хјустон Рокитс - Филаделфија 76-ерс 96:134

Конечна табела:

Источна конференција:
1. Милвоки Бакс 56-17
2. Торонто Репторс 53-19
3. Бостон Селтикс 48-24
4. Индијана Пејсерс 45-28
5. Мајами Хит 44-29
6. Филаделфија 76ерс 43-30
7. Бруклин Нетс 35-37
8. Орландо Меџик 33-40
--------------------------------
9. Вашингтон Визардс 25-47
Останатите тимови не играа после корона-паузата бидејќи немаа шанса да се пласираат во плеј-офот.

Западна конференција:
1. Лос Анџелес Лејкерс 52-19
2. Лос Анџелес Клиперс 49-23
3. Денвер Нагетс 46-27
4. Хјустон Рокитс 44-28
5. Оклахома Сити Тандер 44-28
6. Јута Џез 44-28
7. Далас Маверикс 43-32
8. Портланд Треил Блејзерс 35-39*
9. Мемфис Гризлис 34-39*
--------------------------------
10. Феникс Санс 34-39
11. Сан Антонио Спарс32-39
12. Сакраменто Кинга 31-41
13. Њу Орлеанс Пеликанс 30-42
Останатите тимови не играа после корона-паузата бидејќи немаа шанса да се пласираат во плеј-офот.

*Портланд и Мемфис денеска во ќе одиграат бараж натпревар за последното место.

Плеј-оф натпреварите почнуваат во понеделник.

Клик за поголема верзија
Тагови
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Кошарка

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Read more

Лејкерс ја менуваат стратегијата поради Јокиќ

Read more

НБА ја прогласи идеалната петорка за сезоната 2019/20

Read more

Јокиќ и Мареј го надминаа достигнувањето на Џордан

Read more

Спорт

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Читај повеќе