Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Audi на 9 февруари официјално ќе го претстави серискиот e-tron GT кој беше претставен како концепт на Саемот за автомобили во Лос Анџелес во 2018 година.

Овој модел ќе биде конкуренција на Tesla Model S, а ќе се произведува во истата фабрика во која се произведува Audi R8.

Според некои информации, основната верзија ќе има погон на задните тркала, а со батериите од 79,2 kWh ќе може да се поминат околу 400 километри.

Audi исто така потврди дека ќе го претстават и моделот RS e-tron GT.

RS e-tron GT ќе биде првиот потполно електричен автомобил кој ќе го развива Audi Sport.

Audi RS e-tron GT ќе има погон на сите четири тркала, ќе развива 600 КС(со overboost функцијата 650 КС и 830 Nm). Oд 0 до 60 милји на час ќе забрзува за само 2,7 секунди.

Би требало да се продава по цена од околу 138.000 евра.

Тагови
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Авто новости

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Read more
 

Автомобили

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Читај повеќе
  • filter

Освежениот MINI со 5 врати пристигнува во март

Читај повеќе
  • filter

Ова е најмоќниот Land Rover Defender кој развива 525 коњски сили

Читај повеќе

Колку се различни жените и мажите кога купуваат автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави електричниот Berlingo, наскоро во продажба

Читај повеќе