Правилно чистење на телевизорот и далечинскиот управувач

Користењето на правилни крпи е клучно за чистење на телевизорот, Во случајов, крпите од микрофибер не го оштетуваат екранот, а исто така едноставно ја апсорбираат прашината. Сепак, треба да се забележи уште еден детаљ.

Со крпа од микрофибер избришете ја целата површина на телевизорот - екранот, копчињата лоцирани под или од страна, како и позадината на телевизорот, на која обично има најмногу прашина. Ова треба да се прави еднаш неделно, а ако имате време, почесто, вели Good House Kipping.

Најважно е да не прскате никакво средство за чистење директно на телевизорот, туку прво да го нанесете на крпа, па дури потоа на екранот. Но и тука е потребна доза на претпазливост. Имено, течноста не треба да содржи амонијак, алкохол или ацетон, што може да го уништи екранот.

Далечинскиот управувач најдобро се чисти со влажна крпа за дезинфекција, а најважно е да ги избришете копчињата, како и вдлабнатините околу нив.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Живот

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Почнува сезоната на алергија на полен - совети како да ги ублажите симптомите

Read more

Зошто пролетта долго време не доаѓа на 21 март?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе