Православната црква во Црна Гора за прв пат крсти трансродово лице

Во Соборниот храм Христово воскресение во Подгорица, Црна Гора беше изведено првото крштавање на трансродово лице и тоа со благослов од митрополитот Амфилохије.

Бојана Јокиќ, претседателката на ЛГБТ форумот Прогрес, за Standrad изјави дека станува збор за Вук, транс момче кое уште ја нема завршено целосната транзиција.

„Многу сум среќна што мојот драг пријател Вук се крсти. Со благослов од митрополитот Амфилохије, Црногорско-приморската митрополија на Православната црква му покажа отворени раце. На Вук во крштеницата му стои името кое сам си го избра, а не она кое му е доделено по раѓањето“, изјави Јокиќ.

Таа потсети дека во Црна Гора не е дозволено да се промени името и полот во официјални документи додека не се комплетираат сите фази од процеддурата да се прилагоди полот на родот на лицето.

„Од хормонска терапија, со сите придружни операции. Главниот процес на транзиција е ‘долната операција’. Таа уште важи за  круцијална во поимањето на промената на полот“, објаснува Јокиќ.

Првото крштавање на трансродово лице во Црна Гора е историски настан, особено кога ќе се земе предвид фактот дека процесот на потврда на идентитетот на трансродовите лица може да трае со години во Црна Гора,  и покрај тежнеењето на земјата кон евроатлантските интеграции.

Јокиќ вели дека Митрополијата со овој симболичен чекор направила неверојатно прогресивен чекор кон прифаќање и потврда на идентитетот на оние кои се „најзагрозени во ЛГБТ заедницата“.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Регион

Протести и во Нови Сад: Млади лица фрлаа камења и петарди кон полицајците

Read more

Протест пред Филозофскиот факултет во Белград, се бара преодна влада и нов Кризен штаб

Read more

Вучиќ: Нема да се воведе полициски час, иако јас сум против тоа

Read more

Момче од Белград тврди дека неговиот татко починал бидејќи немало респиратори

Read more

Вести

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Читај повеќе

Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Читај повеќе

Во Хонг Конг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Читај повеќе

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Читај повеќе

Сончево и топло до 33 степени

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во држaвава од Србија, Црна Гора, БиХ и Косово

Читај повеќе

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нови инциденти во Белград: Демонстрантите повторно фрлаа камења и факели врз полицијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести и во Нови Сад: Млади лица фрлаа камења и петарди кон полицајците

Читај повеќе