ЈУГОНОСТАЛГИЈА ПУШТЕНА НА НАЈЈАКО

Пред 14 години на денешен ден се збогувавме од легендарниот „Стокец“

Беше најпопуларниот модел на српски домашен производител (во тоа време), но и автомобил кој означи крај на една ера.

Zastava 101, легендарниот „Стокец“ или „Стојадин“ се произведуваше цели 37 години, а во тој период се произведени 1.045.458 примероци, од кои 224.851 возило се извезени во земјите ширум светот.

Последниот 101 излезе од производната лента на 21 ноември 2008 година, што беше и последниот автомобил од домашно производство во Србија, потсетува Zastava 101 forum.

#zastava101 Na dan, 21.novembra 2008, pre 14 godina sa proizvodne trake je sišao poslednji Stojadin. Bio je to i...

Posted by Oficijalna stranica Zastava 101 foruma on Sunday, November 20, 2022

Колку и да изгледа неверојатно денес, Zastava 101 е најуспешниот модел на југословенската автомобилска индустрија. Произведен е во многу поголем број примероци во споредба со „Фиќо“ и „Југо“, а своето место во историјата на автомобилите го зазема како зачетник на класата Golf.

„Стокец“ може да се пофали дека е првиот модел кој комбинираше погон на предните тркала, попречно монтиран мотор, независна суспензија на двете оски и петта врата од багажникот.

Тоа беше практично првиот модерен хечбек во светот, кој се појави на пазарот три години пред Golf.

Сите веќе знаат дека „Стокец“ е дериват на Fiat 128. Во времето кога започна производството во Крагуевац (15.10.1971), италијанскиот оригинал веќе беше на пазарот две години, а во 1970 година беше прогласен за автомобил на годината и карактеризиран како возило кое беше пред своето време. - со одлични сопирачки и извонредно управување.

Нешто друго го направи Fiat 128 многу напреден за своето време - моторот. Тоа беше првиот автомобил со новиот SOHC мотор на Fiat.

Дизајниран од Аурелио Лампреди, главните карактеристики на моторот беа дека брегастата осовина во алуминиумската глава ја придвижуваше назабен ремен.

Овој концепт беше прифатен од повеќето производители на автомобили една деценија подоцна, во раните 80-ти, но беше многу невообичаен во доцните 60-ти. Тие, всушност, велат дека концептот е преземен од тогашните мотори на Ferrari, кои исто така ги дизајнирал легендарниот Лампреди.

Првите примероци беа прикажани на Саемот за автомобили во Белград на 15 март 1971 година, а сериското производство во Крагуевац започна точно седум месеци подоцна.

Во текот на 37-те години на производство, следеа многу естетски и технички промени, како и различни верзии.

Zastava го извезуваше „Стокец“ во голем број западноевропски земји како Франција, Германија, Луксембург, Швајцарија, Белгија, Холандија и Велика Британија.

Беше опфатен и Балканот и Централна Европа, а освен што се продаваше во Грција, Бугарија, Романија, Унгарија и Чехословачка, се склопуваше и во Полска.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Авто новости

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Read more

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Read more

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе