Пред 25 години, Формула 1 го загуби Аиртон Сена

Ф1
/ 01.05.2019 / 12:40
Имола, 1 мај 2019 (МИА) – Денеска се навршуваат точно 25 години од смртта на еден од најголемите пилоти во Формула 1 – Аиртон Сена. Трикратниот светски шампион загина во несреќа за време на трката за Големата награда на Сан Марино на 1 мај 1994 година.

Бразилецот беше вистинска икона во спортот со својата харизма и вештини зад воланот, а си замина на само 34 години. Тој освои 41 натпревари, 80 пати се качи на подиумот и запиша 65 освоени квалификации.

Викендот на Имола е еден од најтрагичните и најмрачни во историјата на Формула 1, откако во квалификациите загина Австриецот Роланд Раценбергер од екипата на Симтек, кој имаше несреќа движејќи се со над 300 километри на час.

Сепак трката се одржа следниот ден и малку по почетокот следеше инцидентот при кој и Сена го загуби својот живот, кој се натпреваруваше за Вилијамс. Сепак и досега тој продолжува да биде инспирација за младите пилоти и за навивачите на спортот.

– Секоја ера има некој кој го менува спортот и тој е еден од тие луѓе. Тој беше агресивен и посветен до точката на лудило. Но, имаше голема верба во себе, и мислам дека тоа е она што ги инспирира луѓето. Тој беше посакуван од сите тимови, затоа што секогаш извлекуваше најмногу од автомобилот. Понекогаш ја пречекоруваше границата, но за навивачите тој беше симбол на надеж за Бразилците, вели неговиот клубски колега во тоа време, Дејмон Хил.

Џони Херберт, кој беше дел од трагичната трка, исто сподели убави зборови за својот колега. Тој смета дека актиелниот шампион Луис Хамилтон има слични квалитети како легендарниот Бразилец.

– Го познавам од картинг и секогаш ќе се сеќавам дека тој ги правеше работите различно од останатите. Секогаш мислеше нестандардно. Токму оваа сила му помагаше да го извлекува максимумот од својот тим. Талентот и неговите вештини беа неверојатни и во моментов мислам дека само Луис Хамилтон има слични квалитети. На суво или влажно, во квалификациите или во трката, тој секогаш беше воден од амбицијата да покаже дека е најдобар, сподели Херберт.

реклама

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Снег во август: Зимска идила во Швајцарија и во Италија

Read more

Ф1

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Read more

Фетел: Не му верував на болидот

Read more

Ферари: Болидот е дизајнерска грешка, немаме шанси за титула пред 2022 година

Read more

Португалското Гран при ќе се одржи со гледачи

Read more

Спорт

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе
  • play_arrow

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Читај повеќе

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ постави рекорд за неверојатен трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Фулам се врати во Премиерлигата

Читај повеќе

Дибала прогласен за најдобар во Италија

Читај повеќе

Касиљас соопшти дека се пензионира

Читај повеќе

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Читај повеќе

Силекс неносител во ЛШ, жрепката в недела

Читај повеќе