Предлог за брз ручек: Ослич во бел сос

Вкусно филе од ослич во сос со бело вино.

Потребни состојки:

1 кг ослич(филе)

2-3 моркови

1 помала главица целер

1 поголема главица кромид

Сос

Чаша бело вино(200 мл)

Чаша вода(200 мл)

Брашно

Масло

Сечкан магдонос

Сол

Начин на подготовка:

Исечкајте на кругови морков и кромид.

Во поголем правоаголен сад, кој претходно ќе го премачкате со масло, ставете ред филе од ослич, преку него ставете го сечканиот зеленчук, посолете и по желба додајте уште еден ред фил.

За сос: Загрејте две лажици масло, додајте две лажици брашно и малку сол. Мешајте неколку минути за да добиете смеса со светла боја. Во смесата додајте чаша вино и чаша вода. Варете кратко со мешање. Прелијте ја рибата со овој сос и запечете за кратко време. Наросете со сечкан магдонос.

реклама

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Рецепти

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Read more

Дали е подобро да купите свежа или замрзната риба?

Read more

Кралица на есента: Седум десерти со тиква

Read more

Рецепт за домашен леб, највкусниот што ќе го пробате

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Доколку би живееле под вода фоките би ни биле миленичиња

Читај повеќе

Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

Читај повеќе

Епидемија на сифилис ја стопираше порно индустријата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше сообраќајниот метеж во Америка пред 70 години?

Читај повеќе

Помалку познати фактори кои предизвикуваат висок крвен притисок

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба почесто да јадете печурки

Читај повеќе
  • play_arrow

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Читај повеќе
  • filter

Скопски маратон 2022 низ фотографии

Читај повеќе

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Читај повеќе