Предлог за брз ручек: Ослиќ во лут сос од домати

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

1 кг ослиќ

4 чешниња лук

100 мл пире од домати

50 мл сок од домати

1 луто пиперче

Ловоров лист

Лимон

Маслиново масло

Бибер

Сол

Начин на подготовка:

Пропржете го сечканиот лук и тргнете го од масло. Испржете ја лутата пиперка, додајте го сокот од домати и ставете го и пирето од домати. Посолете, додајте бибер и оставете го додека да зоврие и испари течноста па тргнете го на страна.

Сварете ја рибата во зовриена вода во која претходно ќе додадете парчиња лимон, ловоров лист и бибер, варете ја околу 20 минути.

Исчистете ја сварената риба и исечкајте ја на поголеми парчиња, ставете ја во лутиот сос и послужете.

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Рецепти

Пробајте го најстариот рецепт за палачинки

Read more

Најдобриот рецепт за кифлички со џем и пудинг од ванила

Read more

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Read more

Идеја за појадок: Брзи штрудли со џем

Read more

Магазин

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Читај повеќе

За спомен од корона - поштенски марки од тоалетна хартија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Читај повеќе

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Читај повеќе

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Читај повеќе

Предлог за читање: „1984“ од Џорџ Орвел

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најстариот рецепт за палачинки

Читај повеќе