Предлог за читање: „Нечесна игра“ од Верица Митева

Билјана Стефановска-Богоеска
/ 23.12.2022 / 16:05

Доколку сте расположени за романтична книга напишана од македонска авторка, тогаш „Нечесна игра“ е идеален избор за вас.

Напишана е од струмичанката Верица Митева која со романот „Во војната и љубовта“ го освои првото место на „Избор на книга на годината“ во 2021 година, во категоријата „Домашни автори“. Но, тоа е нејзиниот втор роман.

Големо внимание привлече и нејзиното првенче, романтичната драма „Нечесна игра“ во издание на „Сакам Книги“. Дејството се одвива околу два главни лика, Викторија и Филип кои работат како дизајнери во конкурентски фирми за изработка на мебел. По игра на судбината, и двајцата добиваат иста задача од шефовите, да се зближат со конкурентскиот дизајнер и да ги украдат скиците за идниот Саем за мебел.

И тука почнува нивната приказна. Откако ќе се запознаат, во нив се раѓа дилема дали можат да играат нечесно или едноставно не се создадени за тоа. Чувствата во нив ќе бијат своја битка, а разумот ќе им кажува нешто друго.

Митева отвора неколку прашања во книгава, прво: дали од чесен човек некој може да направи нечесен и второ: до каде сме подготвени да одиме за да напредуваме во кариерата? За што сè е способен човек да направи само за да го задржи работното место по добиена уцена?

Битката меѓу разумот и емоциите е тешка за секого, па така и за овие два лика. Митева во овој дебитански роман ни разрешува неколку дилеми. Дали љубовта може да победи сè, па дури и алчноста за престиж? И колку лесно може да дојде до недоразбирање, ако други ни се мешаат во животот?

За разлика од Викторија и Филип, во книгата има и ликови кои воопшто не се двоумат некому да сторат зло или да го накодошат. Можеби е така затоа што некои луѓе едноставно тоа си го имаат во себе, во дадена прилика без да трепнат, некому лесно да заријат нож во грбот.

Сепак, нема сомнежи дека оваа љубовна приказна напишана од македонска авторка е идеален избор за читање, особено затоа што стилот на авторката е елегантен и софистициран. Романот лесно се чита и како за првенче, слободно може да кажеме дека станува збор за романса која ќе ви ги разбранува емоциите и ќе ве држи во неизвесност до последниот миг.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Книги

Харуки Мураками ќе објави нова книга по шест години пауза

Read more

Јулијана Величковска ја промовира илустрираната книга за деца „Ведра“

Read more

Среќен роденден, Харуки Мураками

Read more

Автобиографијата на Хари најпродавана во историјата

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе