Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Богат гулаш со говедско месо и печурки, одличен ручек за целото семејство.

Состојки:

- 500 гр говедско месо од бифтек

- малку сончогледово масло

- 1 главица црвен кромид

- 1 морков

- 1 чешне лук

- 15 гр сланина

- 1/2 лажичка сол

- 1/2 лажичка вегета

- 1/3 лажичка бибер

- 1/2 лажичка мелена црвена слатка пиперка

- 1/4 лажичка сува мајчина душица

- 1 ловоров лист

- 1/2 коцка за супа од говедско месо

- 1 лажичка путер

- 100 гр печурки

- 1 лажичка доматен концентрат

- 2 лажици сечкан магдонос

- 500 мл вода

Подготовка:

На загреано масло пропржете ја сланината исечкана на коцки. Кога ќе порумени, извадете ја во чинија.

Говедскиот бифтек исечете го на коцки или ленти, посолете го и пропржете го на маснотијата од сланината. Кога месото ќе порумени, извадете го во чинијата со сланината.

Во истата маснотија пржете го исечканиот кромид и морковот исечкан на коцки. Додадете го сечканиот лук, па додадете ја мелената црвена пиперка. Промешајте кратко.

Додадете вода, телешката коцка за супа, ловоровиот лист, вегета и сушена мајчина душица. Вратете го месото со сланината, покријте го и варете час и половина.

Растопете го путерот и пропржете ги печурките. Кога печурките ќе заруменат, ставете ги во садот со месото. Додадете доматен концентрат измешан со малку вода, покријте и варете уште 1 час.

Кон крајот измешајте го брашното со малку вода и измешајте го во кулашот. Додадете бибер и сечкан магдонос и варете неколку минути.

Послужете го гулашот со варени тестенини, ориз, варен компир или пире од компир.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more

Не содржи ронка брашно: Чоколаден колач готов за миг

Read more

Лесно и брзо: Солена штрудла со моцарела и шунка

Read more

Рецепт на денот: Канелони полнети со спанаќ и сирење

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе