Предлог за десерт: Брз колач со какао

Брз и лесен колач со какао, совршен за целото семејство.

Потребни состојки:

 • 3 шолји брашно
 • 1 шолја кафеав шеќер
 • 2 полни големи лажици какао
 • малку сол
 • лажичка прашок за пециво
 • лажичка сода бикарбона
 • 1 јајце
 • 1/2 шолја млеко
 •  2 лажици масло
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1/2 чаша вода
 •  (мерило – шолја 2 dl)

Начин на подготовка:

Во сад за матење ставете брашно, шеќер, какао, сол, прашок за пециво и сода бикарбона и убаво измешајте.

Во друг сад измешајте ги останатите состојки, па додадете ги оние од првиот сад и сè убаво мешајте, додека не добиете еднолична смеса.

Загрејте половина шолја вода и кога ќе зоврие додадете ја во смесата, па повторно измешајте.

Загрејте ја рерната на 180 степени, истурете ја смесата во калапот за печење и печете 30 до 40 минути.

Колачот може да го посипете со шеќер во прав или да го премачкате со растопено чоколадо. Потоа исечете го на парчиња и послужете откако ќе се олади.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Рецепти

Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Read more

Предлог за десерт: Чоколаден сутлијач

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со панцета и со шампињони

Read more

Цел живот погрешно пржите колбаси

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
 • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
 • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе