Предлог за десерт: Чоколаден ролат со кафе

Совршен десерт со кафе и два вида чоколадо.

Потребни состојки за тесто:

-6 јајца

-6 лажици шеќер

-6 лажици брашно

Фил:

-200 мл течна слатка павлака

-200 г бело чоколадо

-1 лажичка нескафе

-100 г путер

-50 г шеќер во прав

Чоколадна глазура:

-150 г црно чоколадо

-4 лажички масло

Начин на подготовка:

Изматете шлаг од белките, а посебно изматете ги жолчките со шеќерот. Полека додавајте го брашното, а потоа внимателно во тоа мешајте од шлагот, полека и рачно.

Плехот обложете го со хартија за печење, ставете ја смесата и печете на умерена температура. Додека е топла кората ставете ја на влажна крпа и виткајте во ролат.

Ставете слатка павлака во тенџере па загрејте, тргнете ја пред да зоврие. Веднаш додадете лажичка нескафе и бело чоколадо, мешајте додека чоколадото не се стопи. Оставете да се олади.

Посебно изматете ги путерот и шеќерот во прав, а потоа спојте со филот од слатка павлака. Матете додека не добиете цврст фил.

Одвиткајте ја кората, намачкајте со изматениот фил и завиткајте во ролна. Премачкајте го ролатот со чоколадна глазура која ќе ја подготвите така што на пареа ќе го стопите чоколадото со масло, а кога малку ќе се олади премачкајте го ролатот.

 

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Читај повеќе

Како да ја спречите болката во ушите кога летате со авион?

Читај повеќе