Предлог за десерт: Чоколадни мафини со вишни

Чоколаден десерт комбиниран со овошје.

Потребни состојки:

-250 г брашно

-200 г шеќер

-250 мл млеко

-1 поголемо јајце

-80 мл масло

-2  пакувања ванилин шеќер

-половина пакување прашок за пециво

-половина лажичка сода бикарбона

-3 лажици какао

-150 г чоколадо за готвење или темно чоколадо

-150 до 200 г вишни

Начин на подготовка:

Брашното, шеќерот, ванилин шеќерот, прашокот за пециво, какаото и сода бикарбоната измешајте ги добро во еден сад, а млекото, маслото и јајцето во друг сад.

Со миксер добро соединете ги состојките, па додадете го чоколадото искршено на коцки и вишните.

Смесата ставете ја во хартиени корпи за мафини, но не ги полнете до врвот. Печете околу 20 минути на 200 степени.

Тагови
реклама

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Read more

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Рецепти

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Read more

Дали е подобро да купите свежа или замрзната риба?

Read more

Кралица на есента: Седум десерти со тиква

Read more

Рецепт за домашен леб, највкусниот што ќе го пробате

Read more
 

Магазин

Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

Читај повеќе

Епидемија на сифилис ја стопираше порно индустријата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше сообраќајниот метеж во Америка пред 70 години?

Читај повеќе

Помалку познати фактори кои предизвикуваат висок крвен притисок

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба почесто да јадете печурки

Читај повеќе
  • play_arrow

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Читај повеќе
  • filter

Скопски маратон 2022 низ фотографии

Читај повеќе

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Читај повеќе
Како најлесно да ги преболите бившите?

Како најлесно да ги преболите бившите?

Читај повеќе