Предлог за десерт: Колач со кајсии и јогурт

Овошен колач што се топи во уста.

Потребни состојки за тестото:

-2 јајца

-80 г шеќер

-80 мл млеко

-70 мл масло

-115 г брашно

-1/2 прашок за пециво

Прелив:

-500 г грчки јогурт

-180 г кисела павлака

-70 г брашно

-2 белки

-прстофат сол

-130 г шеќер

-1 ванилин шеќер

-200 г исчистени кајсии

-шеќер во прав, по желба

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Измешајте ги јајцата со шеќерот, па додадете масло, млеко и брашно измешано со прашокот за пециво. Калапот намрсете го и посипете со малку брашно, па додадете половина од тестото. Ставете да се пече околу 15 минути, па извадете да се олади околу 5 минути.

Подготовка на преливот:

Изматете ги белките и солта, па постепено додадете шеќер и ванилин шеќер, додека не добиете цврст шлаг.

Потоа изматете ги јогуртот и павлаката, па брашното и на крајот додадете ги во шлагот. Преливот ставете го над печеното тесто и убаво израмнете. На врвот наредете ги кајсиите исечени на коцки, па потоа прелијте со остатокот од тестото.

Колачот печете го уште 40 минути. Откако ќе се олади посипете со шеќер во прав или декорирајте по желба.

Тагови
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Читај повеќе

Како да знаете дека е време за нов почеток?

Читај повеќе